Blog

İş Makinaları

İş makinalarının işlevlerini sorunsuz yerine getirebilmeleri için birtakım aksamların kusursuz çalışması gerekir. Özellikle lastik seçimi, iş makinalarının çalışmasını doğrudan etkiler. Doğru lastik seçimi ile makinanın verimi artarken, yanlış lastik seçimi yalnızca verimin düşmesine değil beraberinde çeşitli iş kazalarının oluşmasına da yol açabilir. Bugün, iş kazalarının önemli bir kısmı yanlış ekipman kullanımından kaynaklanır. Kimi zaman emniyet kurallarının yerine getirilmemesinden kimi zaman yanlış ekipman seçimi yapılmasından doğan onlarca kaza olabilir. Ne yazık ki bunların önemli bir çoğunluğunu yanlış lastik seçimi oluşturur. Lastik seçimi her zaman, önem sırasının ilk basamaklarında görünmeyebilir ancak oldukça önemlidir. Örneğin forklift üzerinde gidelim. Forklift’lerde doğru lastik seçimi hayati derecede önemlidir çünkü lastiğin modelinden, dolgu malzemesine kadar her şey güvenli ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Off-road (Arazi) Lastikleri
Arazi tekerlekleri için ıslak ve kuru yollarda uygun bir kavrama gereklidir, ancak yol tutuşu, delinme direnci ve araç yük endeksi gibi ek faktörler de devreye girer.

 

İyi bir off-road lastik seti, aracı, kayalar, kum, kir, kar, çamur ve diğer pürüzlü yüzeyler üzerinde taşıyabilir. Tekerleklerdeki lastikler özel olarak tasarlanmış sırt desenlerine sahip olacak ve sırt blokları arasındaki oluklar daha geniş olacaktır. Arazi lastiklerinde ayrıca delinmelere karşı daha yüksek direnç için güçlendirilmiş yanaklar olacaktır.

Ancak asfaltta saf performans için, arazi lastikleri iyi bir yaz lastiği seti ile rekabet edemez. Bunun nedeni, arazi lastiklerinin yol ile temas alanı azalmasıdır.  Kentsel veya banliyö arazisinde kullanıldığında, aracınıza daha az kavrama sağlar ve daha fazla gürültü yapar. Ayrıca, yakıt verimliliğinde büyük bir düşüş olacaktır.

Mevsim Hava Koşullarına Göre Lastik Seçiminin  Önemi

Lastiğini verimli şekilde kullanmak ve en iyi performansı almak isteyen kişilerin hem güvenlikleri hem de bütçeleri için mevsimine göre lastik seçmeleri gerekmektedir.

 

Güvenli ve konforlu sürüş deneyimi, hem de minimum yakıt tüketimi için sürücülerin lastik seçimleri konusunda doğru karar vermeleri büyük önem taşımaktadır. Maalesef kullanıcılar bir takım lastik ile tüm yılı geçirmeyi tercih edebiliyor. Bu durumda seçtikleri lastik tipine göre ya kış mevsimlerinde ya da yaz mevsimlerinde az yol tutuş sağlanıyor. Yani sürüş güvenliği tehlikeye atılıyor. Yaz lastiği ılımlı olarak tabir ettiğimiz havalar için geliştirilmiş, sürüş deneyimini kolaylaştıran, enerji tasarrufu sağlayan, size sessiz ve yumuşak sürüş keyfi sağlayan lastiktir.

Performans Lastikleri

Yüksek performanslı lastikler diğer dönemlik lastiklere nazaran otomobillere ıslak veya kuru zeminde çok daha yüksek bir tutuş kabiliyeti, stabilite ve daha iyi bir fren performansı göstermektedir. Diğer, mevsimlik lastiklere nazaran performans lastiklerinin tümünde en iyi performansı sunmak için en yeni teknoloji benzersiz ve özel bileşenler, malzemeler, sırt desenleri ve teknolojileri kullanılmaktadır. Performans lastikleri yol tutuşunuzu belirgin bir şekilde arttırmanın yanı sıra sürücü ile otomobil arasında ki tepkinin hızlanması, frenleme performansının artması ve bunların yanında sürüş konforunun da olumlu yönde artmasını sağlar.

Yüksek performanslı lastiklerinin bu avantajlarının yanı sıra otomobilinizde yaptığınız her kalkışta eğer otomobiliniz lastiğinizin yol ile olan sürtünmesini ortadan kaldıracak kadar güçlüyse ve kalkışlarda patinaja kalıyor ve sürüş güvenliğini ve trafik güvenliğini tehlikeye atıyorsanız almanız gereken ilk şey yol tutuşu ve teknolojisi tam da bu olayı yaşamamak için yapılmış bir yüksek performanslı lastik edinmek olmalıdır.


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.